ДЕЛОВЫЕ НОВОСТИ В ДОСТУПНОЙ ФОРМЕ

Забруднення навколишнього середовища нітратами напряму пов’язаноз інтенсивнем застосуванням азотомістких добрив. Це призводить до різкого збільшення вмісту нітратів в ґрунтових і поверхневих водах, в ґрунті, в сільськогосподарській продукції.

Саме овочі є основним джерелом надходження нітратів у організм людини. Особливої актуальності це питання набуває з приходом літа та появою на наших ринках величезного асортименту городини.

Минулорічні перевірки городини засвідчили перевищення допустимих доз концентрації нітратів у 10% випадків. Ранні овочі, як правило, накопичують більше нітратів, ніж пізні.

Нормативи по вмісту нітратів затверджені документом Міністерства охорони здоров’я СРСР №5061-89 від 01.08.89 «Медико-биологические требования и санитарные нормы качества продовольственного сырья и пищевых продуктов».

Регулярне вживання підвищених доз нітратів із харчовими продуктами негативно впливає на організм людини. Зокрема, вони підвищують вміст метгемоглобіну в крові і викликають захворювання метгемоглобіномію. Крім цього нітрати порушують вуглеводний обмін речовин і викликають інші патологічні зміни. Особливо чутливі до їхньої токсичної дії грудні діти та люди похилого віку.

Які ознаки гострого отруєння нітратами?

Виражена синюшність шкіри та слизових оболонок (дуже рідко може бути різка блідість); різка загальна слабкість, сонливість, (у дітей неспокійна поведінка), запаморочення, сильні головні болі, потемніння в очах; задишка, порушення координації, зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень; у важких випадках – судоми, втрата свідомості, коматозний стан. Гостре отруєння, як правило, виникає при одноразовому вживанні високих доз нітратів.

Тривале вживання забрудненої нітратами води і овочів спричиняє розвиток хронічної нітратної інтоксикації. У організмі виникає ціла низка порушень: підвищується концентрація метгемоглобіну крові — більше 2%, а це спричиняє кисневе голодування органів і тканин,  можливий розвиток хронічних гастритів, гастродуоденітів, виразкової хвороби, захворювань печінки і жовчовидільних шляхів, дистрофічні зміни в серцевому м`язі, захворювання і порушення функції нирок, порушення зі сторони нервової і серцево-судинної систем: дратівливість, швидка втомлюваність, зниження працездатності та розумової активності тощо.  Нітрати сприяють розвитку алергічних хвороб.

Повністю позбутися нітратів у овочах та фруктах неможливо та й недоцільно – разом з ними зникають і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість можна й необхідно.

Кілька простих порад зменшення нітратів

Кількість нітратів зменшується на 10-15%, якщо ретельного вимити та почистити овочі. Петрушку, кріп, листя салату рекомендують вимочувати дві години перед споживанням. У картоплі, моркві, буряках, капусті, якщо потримати їх годину у чистій воді, вміст нітратів зменшиться на 25—30%.

У процесі варіння моркви та буряка нітрати переходять у воду в перші 30—40 хвилин. Картопля при цьому втрачає їх до 80%, морква, капуста – до 70%, буряк – до 40 %.

При годуванні дітей морквою використовуйте зовнішній шар, який залишається безпечним, тому що нітрати переважно накопичуються у її центральній частині.

Соліть і заквашуйте овочі. На четвертий день вміст нітратів починає падати, на 18 день – сполука майже не визначається.

Аби зменшити вміст нітратів у огірках, помідорах та редисі належить зрізати частину овочів біля хвостиків.

Не їжте у динях та кавунах нестиглий м’якуш біля шкоринки. Взагалі не вживайте недозрілу городину, адже незрілі овочі та фрукти містять в 2—3 рази більше нітратів, ніж достиглі.

Споживайте якомога більше чорної смородини, червоної та білої порічки (у висячих плодах нітратів може й узагалі не бути), пийте зелений чай – це натуральні нейтралізатори нітратів.

Вживайте тільки якісну воду із перевірених джерел.

При покупці свіжих овочів та фруктів необхідно вимагати у продавця документ про перевірку на вміст нітратів у їхній продукції. Адже це допоможе зберегти  здоров’я Вам, рідним та близьким.

 

 Інформацію підготовлено

 Головним управлінням Держсанепідслужби

у Хмельницькій області