ДЕЛОВЫЕ НОВОСТИ В ДОСТУПНОЙ ФОРМЕ

Коли інноваційні технології зробили великий крок вперед, вже нікого особливо і не здивуєш електронним квитком . Це набагато зручніше, ніш стояти у довгих чергах, витрачати час на проїзд до залізничного вокзалу, прилаштовуватися до годин роботи кас і т.п. Однак, чи йдуть в ногу з часом законодавчі вимоги щодо обліку таких квитків на підприємстві? Як вірно все оформити по бухгалтерському обліку? Чи достатньо працівнику, який повернувся з відрядження, надати для бухгалтерії лише роздрукований електронний квиток без доказів його оплати? Адже працівник не отримав би цього квитка без попередньої оплати.
Щоб відповісти на ці та інші питання необхідно звернутися до листа МГУ ДФС — Центрального офісу з обслуговування ВП. Так, у листі від 17.09.2015 № 21961/10/28-10-06-11 проаналізовано певні норми законодавства щодо цього питання та зроблено наступні висновки.
Відповідно до п. 5.6 Порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженого спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства доходів і зборів України від 30.05.2013 № 331/137 № 331/137 посадочний документ, перевізний документ, документ на повернення та документ на послуги, роздруковані на паперовому носії, є розрахунковими документами (транспортними квитками).

Відповідно п. 4 ст. 9 Закону № 265 реєстратори розрахункових операцій не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.
Таким чином, роздрукований електронний проїзний квиток на залізничний транспорт вважається розрахунковим документом, якщо оформлений на відповідному бланку проїзного документа чи сформований в електронному вигляді відповідно до вимог Порядку № 331/137 та чинного законодавства, що засвідчує укладення договору між залізницею і пасажиром на проїзд та видається після оплати вартості послуги.
Враховуючи вище викладене, для підтвердження витрат на придбання електронного квитка необхідно набір документів:
1) оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує здійснення розрахункової операції у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера);
2) роздрук на папері частини електронного авіаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанція);
3) оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира;
4) посадочний документ, перевізний документ роздруковані на паперовому носії (транспортні квитки).
Залежно від форми оплати за електронний квиток розрахунковим документом є, зокрема при оплаті за допомогою банківської платіжної картки корпоративної чи особистої платіжної картки працівника – квитанція платіжного терміналу про оплату вартості квитків із застосуванням платіжної картки або виписка з відповідного рахунка, засвідчена підписом та печаткою банківської установи.