ДЕЛОВЫЕ НОВОСТИ В ДОСТУПНОЙ ФОРМЕ

Незважаючи на те, що «Радикальна партія» залишила коаліційну більшость, діяльності парламенту це не загрожує.

1. Достатній запас міцності коаліції. Основною умовою можливих дострокових виборів є розвал діючої парламентської коаліції. Наразі з більшості вийшла лише «Радикальна партія», тому голосів для нормальної роботи Ради достатньо. Але, навіть якщо припустити, що завтра коаліцію покинуть «Батьківщина» та «Самопоміч», запасу міцності в пропрезидентських сил залишиться достатньо для того, щоб зберегти більшість. Зокрема, це 143 голосив в «Блоку Петра Порошенка», 81 голос у «Народного фронту» та ще близько 40 голосів від позафракційних та груп «Відродження» та «Воля народу». Тобто в такому разі більшість доведеться переформатовувати, але не більше того.

2. Строки роботи Верховної Ради VIII скликання. Стаття 90 Конституції твердить, що  повноваження Верховної Ради України, що обрана на позачергових виборах не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання. Як відомо, діючий парламент розпочав свою роботу наприкінці листопада 2014 року. Тому навіть теоретично президент отримає право достроково припинити його повноваження не раніше початку грудня. Це означає, що так само теоретично, нові вибори можливі не раніше березня, тобто лише через півроку.

3. Право президента, але не обов’язок. Стаття 90 чинної Конституції зазначає, що глава держави має право достроково припинити повноваження Верховної Ради за кількох умов (розпад та не створення протягом 30 днів нової коаліції, бездіяльність парламенту протягом місяця, нездатність Ради протягом 60 днів сформувати новий уряд після відставки попереднього). Однак, ніде не сказано про те, що президент зобов’язаний підписувати відповідний указ. Тому Петро Порошенко зможе не приймати такого рішення скільки йому заманеться.

4. Мажоритарники проти. Навіть якщо чинна парламентська коаліція розвалиться і депутати не зможуть створити нову, це аж ніяк не означає, що більшість народних обранців проголосують за призначення дати дострокових виборів. Нагадаємо, що в парламенті працює 225 переможців одномандатних округів, для яких нові вибори – це не тільки нові значні витрати, але й серйозний ризик того, що вони втратять свою недоторканість. Відтак, більшість з них явно будуть не в захваті від перспективи участі в дострокових виборах тим більше за таких нестабільних політичних та воєнних умов.

5. Заповітна «золота акція». Очевидним є те, що в розвалі коаліції, а це є однією з основних умов дострокового припинення повноважень Ради, зараз однозначно не зацікавлені в БПП та «Народному фронті». Але в зоні ризику залишаються «Батьківщина» та «Самопоміч». Однак, з виходом з більшості «радикалів» ці дві партії вступають в неофіційну битву за право отримати «золоту акцію» в коаліції, яка може дістатися лише одній партії. І кожна з цих партій розумітиме, що її вихід з більшості означатиме втрату всього, в той час, як інша фракція отримає право тиснути на мажоритарних акціонерів більшості – БПП і НФ для досягнення власних цілей. Тому «Самопоміч» та «Батьківщина» будуть провокувати одне одного на демарш, але точно триматимуться за коаліцію до останнього. Що, власне, стане гарантією її збереження.